مراسم تاریخ کرمان والدین اطلاعیه اجرای طرح

مراسم: تاریخ کرمان والدین اطلاعیه اجرای طرح ژیمناستیک استعدادیابی ژیمناستیک اجرای طرح

گت بلاگز وب‌گردی تولید هر سال 30 میلیون تن پسماند‌ صنعتی در کشور

امروزه آسیب‌های ناشی از فناوری‌های نوین و تولید انبوه کالاها به حدی است که محیط‌زیست را از مساله حاشیه‌ای به دغدغه حیاتی و مهم تبدیل کرده هست.

تولید هر سال 30 میلیون تن پسماند‌ صنعتی در کشور

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، در بررسی پراکندگی جغرافیایی تولید پسماندهای صنعتی، استان های صنعتی اصفهان و خوزستان با اختلافی چشمگیر در صدر تولید پسماندهای جامد و مایع صنعتی کشور قرار دارند، علت این امر نیز حضور واحدهای تولیدی است که بیشترین پسماندها از طریق آنها تولید می شود. پسماندهای فلزی با وجود آسیب هایی که جهت محیط زیست دارند و دیر به محیط زیست بازمی گردند، توانایی بازگشت به تناوب تولید را دارند. به طور کلی بیش از ۹۰ درصد پسماندهای فلزات قابل بازیافت هستند که این رقم در پسماندهای مایع به حدود ۶۰ درصد می رسد.

عبارات مهم : اندازی

روز گذشته مدیرکل دفتر آب و خاک شرکت حفاظت محیط زیست با اشاره به تولید هر سال ۳۰ میلیون تن پسماند صنعتی در کشور روند مدیریت این پسماند را تشریح کرد و گفت: از این میزان هشت میلیون تن «پسماند خاص صنعتی» است.
جواد سروش با بیان اینکه پسماندهای صنعتی، باقیمانده صنایع و معادن و کلیه واحدهایی است که با مواد شیمیایی کار می کنند، افزود: کشور عزیزمان ایران کشوری است که صنایع پتروشیمی، صنایع پالایشگاهی و صنایع مربوط به فلزات بسیاری دارد و تعداد صنایع وابسته و نیروگاهی در کشور بالاست؛ بنابراین میزان پسماند صنعتی آن نیز از فراوانی قابل ملاحظه ای برخوردار است.
او با بیان اینکه در میان پسماندهای صنعتی بخشی از پسماندها به عنوان پسماند خاص تلقی می شوند، تصریح کرد: این پسماندها بر اساس تعاریف موجود احتمال سمی بودن، بیماری زایی، خورندگی و اشتعال زایی دارند که حمل و نقل برون مرزی پسماندهای خاص صنعتی بر اساس قانون، تحت کنترل کنوانسیون بازل (معاهده ای در زمینه کنترل حمل و نقل برون مرزی پسماندهای زیان بار) هست. در حال حاضر حدود هشت میلیون تن پسماندهای خاص در کشور وجود دارد که باید روی آن کار خاص انجام شود.
وی تاکید کرد: در پسماندهای صنعتی رویکرد ما بازیافت است و باید مواد دوباره به خط تولید برگردد، ولی در پسماندهای خاص با توجه به خطرات فراوانی که دارند، رویکردمان معدوم سازی هست. جهت مثال PCBها (ترکیبات آلی کلردار) دارای مواد خاص و مضر هستند که یا باید در لندفیل دفن شوند، یا سوزانده شوند.
سروش راجع به اوضاع کنونی کشور در حوزه مدیریت پسماندهای خاص صنعتی اظهارکرد: در کشور تا دو – سه سال گذشته هیچ امکاناتی جهت مدیریت پسماند خاص نداشتیم، ولی در حال حاضر در سه استان مرکزی، قزوین و اصفهان مراکز پسماندسوز خاص داریم. از سوی دیگر از آنجا که بسیاری از پسماندهای صنعتی و خاص توانایی سوزاندن ندارند، لندفیل ها اماکنی هستند که این پسماندها در آنجا دفن می شود. در گذشته هیچ لندفیلی جهت دفن پسماند صنعتی و خاص نداشتیم، هر چند در حال حاضر در استان های قزوین و سمنان این لندفیل ها راه اندازی شده است و در ۱۰ استان دیگر، محل مناسب جهت ساخت لندفیل ها شناسایی شده است و مقدمات واگذاری آنها به بخش شخصی در حال انجام است و به زودی لندفیل این استان ها نیز راه اندازی می شود.

2 سایت پسماندسوز در عسلویه راه اندازی می شود

این کارشناس محیط زیست گفت: یکی از مراکز بسیار مهم که در گذشته هیچ مرکز دفن و پسماندسوزی نداشت، عسلویه بود. با اینکه طی ۱۴ سال گذشته تعداد قبل توجهی پالایشگاه و پتروشیمی در آنجا راه اندازی شده است هست، ولی پسماندسوز نداشتیم، تا اینکه دو سایت جهت پسماندهای صنعتی و خاص آماده کردیم و به زودی کار زیرساخت سازی و آماده سازی این دو سایت در عسلویه انجام می شود.
سروش در پاسخ به این پرسش که آیا امکان انتقال پسماندهای صنعتی از سایر استان ها به سه استان مرکزی، قزوین و اصفهان وجود دارد، گفت: این سه استان پسماندسوز صنعتی دارند و انتقال پسماند از سایر استان ها و شهرها به این استان ها انجام می شود، چون این سه مرکز ظرفیت کافی و آمادگی جهت دریافت پسماند صنعتی سایر شهرها را دارند.

مواد کنوانسیون استکهلم سوزانده نمی شود

این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه پسماندهای صنعتی خاص درجه بندی دارند، اظهار کرد: بعضی پسماندهای خاص از جمله سموم کلره، پی سی بی ها (PCB)، روغن های آسکالر به علت شدت خطری که دارند تحت کنترل کنوانسیون آلایندهای آلی پایدار(پاپس) یا استکهلم هستند. مواد تحت پوشش این کنوانسیون خطرناک است و هنوز اجازه سوزاندن آنها را در کشور عزیزمان ایران ندادیم و با انجام هماهنگی، آنها را از کشور خارج می کنیم.
سروش گفت: این پسماندهای خاص صنعتی، هنگامی که سوزانده می شوند، دی اکسین و فوران فراوان متصاعد می کنند. بنابراین جهت اینکه مراکز پسماندسوز بتوانند این مواد را بسوزانند، باید سیستم های خروجی آنلاین راه اندازی کنند و مادامی که سیستم کنترل خروجی یا پایش خروجی ها روی دستگاه ها راه اندازی نشود، اجازه سوزاندن این مواد شیمیایی خطرناک را در کشور نمی دهیم. بنابراین مراکز هر موقع بتوانند سیستم آنلاین پایش راه اندازی کنند و به طور بر خط و لحظه به لحظه پایش را انجام دهند و ما اطمینان داشته باشیم خروجی این سیستم ها جهت محیط زیست مضر نیست، اجازه سوزانیدن این مواد را می دهیم.

پسماند، عامل بروز سرطان درشهرهای شمالی کشور

یک نماینده مجلس راجع به مدیریت پسماند صنعتی در کشور می گوید: در کشور ما پسماندها به شکل مناسب مدیریت نمی شوند. جهت مدیریت پسماند باید شهرداری ها و بهیاری ها وارد عمل شوند.
مهرداد بائوج لاهوتی می افزاید: بر اساس سیاست های اتخاذ شده است باید بودجه و منابع در اختیار شرکت حفاظت محیط زیست قرار گرفته و به این شکل پرسشها محیط زیستی کشور حل و فصل شود. این در حالی است که شرکت محیط زیست باید از اهرم های خود استفاده کرده و به این ترتیب متولیان را مجبور به همکاری در حوزه محیط زیست کند. به گفته او در زمینه مدیریت پسماندهای عفونی باید وزارت بهداشت و درمان و در بخش مدیریت پسماند خانگی وزارت کشور به ارائه خدمات بپردازند.
این نماینده مجلس می گوید: باید بتوان نهادهای مرتبط را در زمینه مدیریت پسماند مکلف کرد. همچنین قبل از انجام هرگونه پروژه باید شرکت حفاظت محیط زیست در زمینه مدیریت پسماند کارها مناسب انجام دهد.
لاهوتی در پاسخ به این پرسش که مدیریت پسماند در کشور به چه میزان جهت محیط زیست آسیب زاست، می گوید: بی توجهی به مقوله مدیریت پسماند در کشور با تولید سرطان و ضایعات پوستی همراه هست. بر اساس تعاریف علمی زباله ها به دو دسته عادی و خاص تقسیم می شوند. زباله های خاص باید از سوی تولید کننده مورد امحا قرار گیرد. به گفته او در شهرهای شمالی کشور بی توجهی به پسماند با زیاد کردن امراض به خاص سرطان معده همراه هست. سرطان ها سومین عامل فوت و میر در کشور محسوب می شوند، ولی این امراض در شهرهای شمالی کشور دومین عامل فوت و میر هستند. در شهرهای شمالی پسماند زباله و شیرابه های ناشی از آن بر روی آب های زیرزمینی تاثیر گذاشته و به این شکل منجر به تولید بیماری شده است است.
این نماینده مجلس می گوید: قوانین مربوط به مدیریت پسماند از سوی قانونگذاران تدوین شده است است و شرکت حفاظت محیط زیست با زیاد کردن نظارت می تواند در زمینه حل مساله پسماند در کشور تاثیر گذار باشد.

منبع: روزنامه آرمان
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اندازی | مدیریت | پسماند صنعتی | شهرهای صنعتی | حفاظت محیط زیست |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog